Vánoční Myšpulín

pondělí 19. prosinec 2011 06:20

Vánoce, vánoce  přicházejí. Vánoční pohlednice umírají. V nedávném TV šotu mluvčí České pošty sdělil, že se konkurenci levných mailových vánočních přání rozhodli srdnatě čelit. Jdou s dobou. Vydali nové vánoční pohlednice. Se Čtyřlístkem. Kdepak Ježíšek. Myšpulín !

Moje babička byla žena prostá, leč světaznalá. Její strýc vlastnil hospodu, byl to sportovec, fešák, milovník všech života radostí. Psaly mu slečny, pozdravy posílali kamarádi. Babička zamlada sloužila ve Vídní. Dívka slušná, leč se spoustou nápadníků. Ozývali se jí rádi a často. Zdědil jsem po ní malý poklad – netuším, jakou má cenu sběratelskou, ale pocitově je nenahraditelný. Dvě velká alba starých pohlednic, včetně přání k různým výročím a svátkům, ty vánoční nevyjímajíce. Nádherné nápady, nádherné kýče.

Jenže tehdy nebyl internet. Ale navzdory taky relativně drahému poštovnému nebylo odesilatelům líto dát krejcárek, olíznout zadek Patricije Vetinariho (pardon, císaře pána) a ještě si vychutnat ten bouchanec poštovním razítkem přímo mezi jeho oči …

Nejsa ekonom neposoudím, zda 10.- Kč  za známku v Česku je nemrav. Je to půlka chleba, je to málem půlka většiny novin, deset deka nevalného salámu. Jedna nikoliv nejdražší cigareta. Vše je relativní.

Mladší generace už asi vůbec nezná fenomén levného korespondenčního lístku – papír i známka v jednom. Ale vánoční přání si žádá pestrost, takhle asi problém řešit nelze.

Učinit výjimku pro vánoční ( a novoroční a velikonoční a letnicová  a jánevímjaká) přání ? A zvláštní pětikorunové známky ? No, možná  v osvícené monarchii – ale i kdyby na to kníže Karel kývl, bratr Kalousek to určitě zamázne.

Ale motivace typu Myšpulín v saních tažených soby  (pro genderové specialisty Fifinka se sobicemi) to nejspíš nevytrhne, leda jako kameňák.  Soudím, že nikoliv stát, leč jen občan, může navodit změnu.

Začal jsem u sebe, rozesíláním klasiky, tedy pohlednic i těm přátelům, co bezpečně sedí na internetu. A co můj rukopis stěží přečtou. Kdoví, když nás bude víc a vydržíme …. Kde jsou pomalu cédéčka a jak vypadá současný stav trhu vinylových gramofonových nosičů ? „ …A na desce se točí pes…“

Pěkné Vánoce. S ovečkami, Ježíškem a hvězdou naděje.

Zdeněk Opatrný

Zdeněk Opatrný

Zdeněk Opatrný

Blog zaměřím zejména, ale nejen, na vědu o rostlinách a na její význam pro člověka i svět. Hodlám komentovat zvláště fakta a mýty kolem moderních biotechnologií a bioproduktů.

Profesor Katedry experimentální biologie rostlin na Přírodovědecké fakultě UK Praha. Vrátil se na ni po čtvrtstoletí výzkumné práce v Akademii věd a deseti letech ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby Praha. Jeden z prvních „rostlinných biotechnologů“ v tomto státě. Vědecky pracuje, publikuje a přednáší pro odborníky i laiky, mj. jako člen klubu Skeptiků SISYFOS, spolupracuje s tiskem, rozhlasem i TV.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora