Holčička a bažina v Královnině zemi.

středa 12. leden 2011 13:32

Toowoomba znamená v domorodém jazyce  swamp čili bažina. Nikdy jsme tomu nevěřili, teprve teď.

Opravdu to dnes nebude o GM plodinách, leda zcela okrajově. Máme blízkého příbuzného, původním vzděláním hydrobiologa, ale také ichtyologa (to je o rybách), botanika, geobotanika, ekologa. pana doktora Tomislava Petra. Základní odborné vzdělání získal na naší fakultě, rok 1968 jej zastihl na stáži v Africe, na přehradě řeky Horní Volta. Vrátit se mu obratem nechtělo a strana a vláda mu zase nehodlaly stáž prodloužit. A tak nastalo jeho putování zprvu vědce, poté i manažera světem. Australie, Papua - Nová Guinea, potom léta na ředitelství FAO (Food and Agriculture Organization) v Římě. Občanství má australské i české, střídavě teď jako aktivní senior pobývá tu i tam - a mezitím nám posílá pohledy z Ameriky. Afriky, Asie. Začíná zase psát knížky. Garáž svého australského domku přeměnil ve „spisovnu + archiv“, za něž by se nemusela stydět lecjaká knihovna.  V něm skladuje také veškeré jemu dostupné pamflety na GMO . Jeho manželka Mary je totiž hluboce „eko“  a tedy proti všem genetickým hříchům vůči pravé přírodě. I Tom se na naše GM hrátky dívá s nedůvěrou. Každý dopis, zkrášlený  tu poštovní známkou s ptakopyskem, tu s ježurou, ssebou do Prahy kromě soukromého psaní přináší nějaký novinový či časopisecký výstřižek na toto téma.

Ale abych nezapomněl to podstatné: spolu s manželkou Mary žijí ve státě Queensland, ve městě Toowoomba. Kousek (tedy v australském pojetí vzdáleností) od Brisbane . I dnes jste záběry z obou těchto měst mohli vidět v televizi ….

Dál již budu, s Tomíkovo svolením, citovat z naší recentní mailové pošty:

Dotaz:

Tome, dej vědět, jak je s vámi !!! … Sice mám stále v podvědomí a vzpomínkách váš "kopeček" (zejména ze dne prvého, kdy jsi mne ještě v mátohách mého jet-lagu donutil k procházce a z jakési vyhlídky jsme koukali někam dolů..) , ale nevím najisto, zda většina Toowoomby je pod vámi či nad vámi. A představa, jak Ti v garáži u stropu plave Tvůj archiv nás leká ….

Odpověď:

……Inu, náš metr široký potůček se nám rozvodnil a změnil v dravou řeku. Nás to nepotrefilo, kromě trochy vody v garáži, horší to bylo dole ve městě, kde jsme ovšem nebyli, protože lilo jako z konve a nikam jsme nešli. Ono nám tu už od začátku prosince hodně prší, za prosinec máme přes 400 mm, za prvních 10 dní ledna přes 300 mm, takže celkem 700 mm, což je náš obvyklý roční průměr. Půda to už nebere, zejména když nám za posledních 24 hodin napršelo 136 mm. Mary odjela něco nakoupit, protože Toowoomba je prakticky odříznutá od světa. Dole pod kopcem je všude metr vody, spousta potoků vyšla z břehů (krásný rusismus!)a voda přesekla (další!) na mnoha místech hlavní silnici do Brisbane, totéž směrem západním. Na sever to taky nejde, tak jen na jih, ale jen kousek. V průsmycích se navíc svalila půda a balvany ze svahů a zablokovala silnice. A prší o překot, i když dnes už ne tak intensivně. Spousta lidí nám telefonovala, dokonce i z Londýna, a emaily z Čech, Malty, USA. Také jsme to viděli na naší australské televizi, ona to není jen Toowoomba, která trpí, ale už dlouhé týdny řada queenslandských měst, a je obava, že i Brisbane to koupí, 30 jejich čtvrtí prý může být ohroženo. Ohromná přehrada nad Brisbane je plná vody (poprvé za 10 let) a vodu pouští všemi přepady.
No jo, to je prostě australská příroda. Deset let bylo strašné sucho, a teď si to La Niňa vynahrazuje. Jsou ohromné škody na všem, zemědělství je v podstatě zničené, pole zaplavená, úroda pod vodou, mosty stržené, silnice zničené.  Doly na uhlí, kterého se vyváží z Queenslandu strašná spousta, jsou zatopené. Američtí akcionáři (kteří vlastní většinu) naříkají, že nebudou mít dividendy.
Mary se právě vrátila z města. Řekla že velká většina obchodů je zavřená, noviny nejsou (jenom místní, ne ty celonárodní), a že se horečně opravují silnice a odstraňuje nepořádek. Řada silnic je z toho důvodu uzavřena.

Díky, že jste se strachovali. Jsme v pořádku, moje papíry se neutopily, neb mám vše několik centimetrů nad zemí na podložkách a první šteláž kovových fachů je asi 10 cm nad podlahou. Už 15 let očekávám takové diluvium, konečně jsem se dočkal.
Při úklidu  jsem v jednom koutě objevil masivní hnízdo velkých mravenců se spoustou vajíček, ale mravenci zřejmě neuměli plavat, a utopili se, vajíčka se ještě držela křečovitě kusu dřeva.  Tedy pokud se vajíčka mohou něčeho držet. Vypadalo to jako rozsypaná hromádka rýže. Jinak kromě několika namočených krabic vše v pořádku.. Ta minizáplava mne ovšem donutila všechno překrámovat, dokonce jsem i umyl podlahu. Nejhorší byl nacucaný koberec který začínal páchnout jako mokrý pes. Tak jsem ho s námahou vytáhl a teď se suší, neb nám dokonce dnes občas zasvitlo sluníčko a zatím neprší. Včera mám na koncertě řekli, že jim to zaplavilo podlahu auditoria (kde se hrají koncerty), a že teď mají v kobercích zásobu vody na několik let.
Toowoomba znamená v domorodém jazyce  swamp čili bažina. Nikdy jsme tomu nevěřili, teprve teď.
Dnes večer jdeme na další koncert zjistit, jak jim ten koberec v auditoriu schne.
Jinak povodeň se valí na Brisbane, tam evakují asi sto tisíc lidí, bude tam zaplaveno téměř 19 000 domů.
Je stejně zajímavé, že se z Toowoomby alespoň na pár dní stal pupek světa. Dřív lidi nevěděli (tedy alespoň v USA) kde je pomalu Austrálie, a teď najednou hledají nějakou Toowoombu.
Dnes místní (tedy australský) klimatolog a meteorolog Karoly promluvil v TV v tom smyslu, že nám teď prší proto víc když je La Niňa (holčička) protože se kolem nás v důsledku global warming ohřál oceán o půl stupně C a tudíž i vzduch je teplejší a udrží víc vlhkosti. Jelikož je La Niňa spojena s intenzivnějšími východními větry, tak nám tento přebytek vláhy sem nafoukává. Takže snad na tom oteplování přece jen něco je.

Chce to dlouhodobá pozorování, a tak to budu po další dvě stě let podrobně sledovat a  pokud s tím budeš souhlasit, tak Ti o tom  pravidelně poreferuji.
Jdu se podívat, jak ten koberec schne……

Mám tu pro Zdenka v obálce několik článků o GM, ale neposílám to, protože pošta teď nepůjde, dokud nebude silnice do Brisbane sjízdná. To může trvat ještě řadu dní…

Dodatek: Pokud byste se snad chtěli i jinak potěšit nejen Tomíkovo spisovatelským stylem, ale také jeho renesančními znalostmi přírody i světa, pročtěte si jeho čerstvou knížku. Je o místech,  jejichž původní drsnou poetiku čas důkladně převálcoval, totiž  o dřívější i současné „sovětské střední Asii“. Krajině Hedvábných stezek, kulanů a písku a bavlny a mizejícího Aralského moře – a také prvních raketových střelnic. Lidí, kytek, exotických zvířat. Petr Tomislav: Krajiny včerejška. O horách, pouštích a oázách Střední Asie.- Edice Bounty, nakladatelství Gasset, Praha 2010.

Další kniha bude vyprávět  o řekách Papui a Nové Guinei …..

Zdeněk Opatrný

Zdeněk Opatrný

Zdeněk Opatrný

Blog zaměřím zejména, ale nejen, na vědu o rostlinách a na její význam pro člověka i svět. Hodlám komentovat zvláště fakta a mýty kolem moderních biotechnologií a bioproduktů.

Profesor Katedry experimentální biologie rostlin na Přírodovědecké fakultě UK Praha. Vrátil se na ni po čtvrtstoletí výzkumné práce v Akademii věd a deseti letech ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby Praha. Jeden z prvních „rostlinných biotechnologů“ v tomto státě. Vědecky pracuje, publikuje a přednáší pro odborníky i laiky, mj. jako člen klubu Skeptiků SISYFOS, spolupracuje s tiskem, rozhlasem i TV.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora