Modří, nikoliv zelení, jsou čeští Greenpeace !!

pondělí 28. červen 2010 16:10

   „Tento způsob ekologického léta zdá se mi  býti poněkud šťastným…“ mohl by říci náš pan president. Katastrofičtí klimatologové jdou z jedné ostudy do druhé, nobelista Al Gore už má potíže i s vlastní masérkou. Česká strana Zelených vypadla z velkých hrátek, její trumfy typu „neprolomení uhelně těžebních limitů“ drze realizuje „kádevítka“. A trikot převléká dokonce pilíř ekologismu – tedy aktivisté Greenpeace !!

   Nevěříte ?  Inu, také jsem zíral. Čtvrtek 24. června dopoledne, Praha, náměstí Republiky. Prostranství  mezi Kotvou a obchodním domem Paladium. Pražáci i cizozemci všeho věku a obou pohlaví, spěchající či se loudající na všechny strany. Leč místy zastavovaná mládeží v modrých tričkách, s bílým nápisem na prsou. Převážně něžně dívčích, ale také několika chlapeckých. Že by se mladí ódeeskoví konservativci pokoušeli veřejným referendem zvrátit výsledky nedávného stranického sjezdu ? Nebo snad vyhnat TOP09 z Prahy ?

  Ale kdeže. Zblízka  i zrak stárnoucího profesora jasně rozeznává nápis „Greenpeace“ – a na deskách třímaných každým aktivistou či dvojicí známá hesla, názornými obrázky obdařená: globální oteplování, toxické znečištění, velryby, jaderná energetika, deštné pralesy – a geneticky modifikované organizmy….No ano,občanovi je nabídnut „Direct Dialog“. Zastavte se, poučte se, zapište se, přispějte na dobrou věc. Součet jsem si neudělal – ale mohlo být těch motýlků modrásků tak mezi deseti-dvaceti. Krásné rojeníčko..Modré inkaso.

  Budu upřímný. Neodolal jsem své zvědavosti, neodolal jsem profesionální deformaci . Když přímý dialog, tož přímý dialog. Šance dozvědět se od mládeže věku raně či pozdně středoškolského co vlastně ví o tom, o čem hodlá přesvědčit jiné. A naopak nabídnout jí svůj názor.  Nebyv přímo osloven, vnutil jsem se. S tím, že ono programové zaměření mi není cizí – ale že mám problém s pochopením jeho motivace. Že bez rozpaků podporuji rozumnou ochranu velryb, nemám rád kadmium v mešním víně, ale ve všem ostatním tápu.

  Dialog neskýtal zásadní překvapení. Informační hodnota odpovědí byla různorodá – řekl bych, že v souladu zejména s věkem tázaných. Tedy od naprosté bezelstné naivity po odpovědi slušně sofistikované. Ty poslední od bohatě odredované a opearcované vampky, jež mi velmi rychle dala najevo, že tedy na ni si se svojí šťouravostí nepřijdu. Neboť není žádný středoškolský či učňovský zajíc. Naopak-  právě obhájila bakalářskou práci příslušného ekonomicko-ekologického zaměření (žel jméno oné pražské vysoké školy mi nic neříkalo). A v ní to zejména těm zastáncům geneticky modifikovaných plodin pěkně vytmavila. A  v nejbližší době odjíždí na grantový pobyt do Barcelony, školit pro změnu tamní grínpísovou mládež. Zazáviděl jsem jí – ano Barcelona je nádherná. A  dlouhodobý kontakt s Gaudím či Miróem určitě pěstuje lidskou představivost, fantazii a snad i toleranci. Na straně druhé takové býčí zápasy mohou být pro aktivního aktivistu dobrá škola,že ….caballeros, mějte se na pozoru.

  Ale vážně. Ta povídání byla vesměs zdvořilá, přátelská, ba milá. Ne však „dialogová“ – leda jako dialog tenisového míčku s odrazovou stěnou. Odpovědí mi vesměs byly standardní greenpeacové mantry. V problematice jaderné energetiky – „vzpomeňte si na Černobyl“. V nejlepším případě – „…a co s jaderným odpadem..“? Na protiargument typu  „Ale jaké jiné řešení ? Vždyť současně bojujete proti Prunéřovu coby zdroji toxických spalin “ odpověď „vítr, voda, fotovoltaika“. „Deštné pralesy“ byly v této argumentaci logicky propojeny s „pěstováním transgenní soji, která navíc zvyšuje závislost tamních zemědělců na nadnárodních monopolech a tak dále vede k jejich zbídačování …(tedy těch zemědělců).“ 

Geneticky modifikované plodiny jsou prostě všechny „fuj“. Buď přímo jedovaté pro člověka i přírodu nebo přinejmenším likvidující biodiverzitu, devastující ekonomiku třetího světa –„..a nám přece nejde jen o Českou republiku, ale o celou planetu..“.  Žádný z dotazovaných samozřejmě neměl ponětí o tom, zda se v Česku nějaké ty transgenní plodiny pěstují… V instruktážních kursech to zřejmě ještě nebrali.

 (  Na straně druhé – podle výše zmíněné dredové bakalářky už vlastně Greenpeace proti pěstování a používání GM plodin jako potravin nejsou. Jen je třeba dávat pozor na výrobce, aby ono sdělení „produkt je vyroben s přídavkem GM surovin“ tiskli na obaly dostatečně velkým písmem – a nepodváděli tak kupř. bezbranné důchodce. )

  Připouštím, že jsem této aktivistce – a několika dalším (ano, i aktivistům!) odhalil svoji identitu. A zmínil se  i o možnosti jejich návštěvy na naší katedře, popovídání si s našimi studenty,získání alternativního či aspoň doplňujícího pohledu na některé reality o nichž jsou tak přesvědčeni. Organizujeme taková setkání pro středoškoláky v Praze i po venku, před časem jsme dokonce uspořádali exkurzi pro žactvo zahraničního kurzu kolegyně Klimovičové – jinak to dlouhodobé české mluvčí Greenpeace. Aby na vlastní oči vidělo „ďáblovu kuchyň“,v níž se GM rostliny tvoří….Ale tady jsem neuspěl.

    Odpověď byla jednoznačná – děkujeme, ale my máme SVÉ instruktory.

    A samozřejmě , tohle vše děláme zdarma. A proč právě tady, proč právě dnes ? No to je věc domluvy a koordinace. Abychom si třeba na stejném místě nekonkurovali s aktivisty „Člověk v tísni“…

   Připouštím, že tohle sdělení mne teprve dostalo. Ejhle, konkurenti. Možná jsem opravdu nespravedlivý, neobjektivní, zaujatý. Ale tady už nejde jen o to, jaký mám filosofický názor na to či ono. Lituji – opět jde o peníze až v první řadě. A na jedné straně vidím opravdu „Člověka v tísni“ , organizaci s obrovským reálným, nikoliv virtuálním kreditem. Záruku pomoci v hladomorech, zemětřeseních, nedostatcích základních potřeb pro duši a tělo milionů lidí. Na straně druhé – nadšená, poblouzněná modrá trička. A pak jejich „instruktory“.. …nikoliv,tady už si udělejte závěr sami. A uvažte, komu raději přispějete.

  Na každý  pád – pane presidente, zkuste příště jinou barvu. Třebas oktarínovou. Ta modrá začíná být poněkud  profláklá.

   Vy to pochopíte, vy přece všechno víte…

Zdeněk Opatrný

Jiří LinhartEkoterorist09:5829.6.2010 9:58:18
josef hejnaČtu vás rád.08:1429.6.2010 8:14:37
ondrej„…a co s jaderným odpadem..“?00:3429.6.2010 0:34:44
ch@ch.arJste si jist tím, co vidíte?19:5728.6.2010 19:57:46
Zdeněk Opatrnývážně či nevážně o vážných věcech?18:3828.6.2010 18:38:44

Počet příspěvků: 6, poslední 29.6.2010 9:58:18 Zobrazuji posledních 6 příspěvků.

Zdeněk Opatrný

Zdeněk Opatrný

Blog zaměřím zejména, ale nejen, na vědu o rostlinách a na její význam pro člověka i svět. Hodlám komentovat zvláště fakta a mýty kolem moderních biotechnologií a bioproduktů.

Profesor Katedry experimentální biologie rostlin na Přírodovědecké fakultě UK Praha. Vrátil se na ni po čtvrtstoletí výzkumné práce v Akademii věd a deseti letech ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby Praha. Jeden z prvních „rostlinných biotechnologů“ v tomto státě. Vědecky pracuje, publikuje a přednáší pro odborníky i laiky, mj. jako člen klubu Skeptiků SISYFOS, spolupracuje s tiskem, rozhlasem i TV.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.